UJ „wykurza” studentów z zamkniętego akademika. Wymienione zamki, odcięty prąd

MN
MN
Protest ws Kamionki (fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej)
Protest ws Kamionki (fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej)

Zaostrza się konflikt na linii władze Uniwersytetu Jagiellońskiego – część studentów. Chodzi oczywiście o akademik ″Kamionka″, który władze uczelni chcą zamknąć i przeznaczyć na sprzedaż. Władze uczelni zerwały negocjacje i nakazały opuszczenie okupowanego budynku, ale studenci nie chcą złożyć broni.

Uniwersytet Jagielloński chce sprzedać budynek, w którym znajduje się akademik ″Kamionka″. Z decyzją władz uczelni nie zgadza się część studentów, która postanowiła gorąco zaprotestować.

Protest trwa już kilka dni, a weekend przybrał na sile. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza zorganizował strajk okupacyjny.

W sobotę doszło do rozmów, ale w poniedziałek władze uczelni zerwały negocjacje. UJ poinformował, że okupowanie akademika „Kamionka” nie stanowi pokojowego strajku, tylko nielegalne, niezgodne z prawem wtargniecie na teren Uczelni. Z uwagi na stan techniczny budynku przebywanie w nim może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – podkreślały władze uczelni.

Studenci nie mają zamiaru złożyć broni. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza wydał oświadczenie.

″Jako studenci i studentki znajdujące się na terenie protestu, uznajemy te działania za niedopuszczalne. Władze UJ inspiracje czerpią prosto z katalogu praktyk czyścicieli kamienic! Wezwanie policji przez rektora na własnych studentów jest sytuacją bezprecedensową w skali protestów studenckich z czasów zarówno III RP, jak i PRL. Groźba pozbawienia protestujących studentów tak podstawowych mediów jak prąd, jest kolejną eskalacją konfliktu ze strony władz Uniwersytetu Jagiellońskiego″ – czytamy w piśmie.

Studenci pozostali więc w akademiku, gdzie prowadzą wykłady, ale w poniedziałek wymienione zostały zamki w drzwiach wejściowych, odcięty został także prąd.

Żacy przebywają obecnie przed budynkiem i przed wejściem prowadzą wykłady. Na wtorek zapowiadane są m.in. wykłady pt: ″Terapia szokowa w nauce i szkolnictwie wyższym a opór studencki z 1990 roku″ oraz ″Walka klas na uniwersytetach z perspektywy marksizmu autonomistycznego″. Zapowiadają, że nie dadzą się stąd usunąć.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *