W Krakowie Donald Tusk ogłosił plan obrony państwa

MN
MN
Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80-lecia Monte Cassino

Premier RP Donald Tusk ogłosił w sobotę na Rynku Głównym w Krakowie założenia planu obrony i odstraszania „Tarcza Wschód”. – Zainwestujemy 10 mld złotych w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym systemu fortyfikacji – oświadczył premier.

– Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji. 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili, prace zaczęliśmy. Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem “Tarcza Wschód” – powiedział Tusk w Krakowie.

Premier zapowiedział także projekt mający na celu doposażenie polskiego wojska.

– Postanowiliśmy, żeby nie było już nigdy zaniechań o ekwipunek każdego żołnierza. To jest program pod kryptonimem “Szpej”, to będzie oznaczało, że polski żołnierz będzie wyposażony, umundurowany najnowocześniej w Europie – zapewniał.

Tusk mówił także o aktach sabotażu i dywersji, do których dochodzi w Polsce.

– W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji aktów sabotażu i dywersji. Bo tak, niestety również na polskiej ziemi w ostatnich tygodniach mamy z nimi do czynienia – powiedział.

Donald Tusk
Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80-lecia Monte Cassino

Deklaracje padły podczas ustanowieniu święta 2. Dowództwa Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. Doszło do tego dokładnie 80 lat po tym, jak polscy żołnierze w heroiczny sposób zdobyli wzgórze Monte Cassino.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *