Koniec ze wsparciem dla osób dających schronienie Ukraińcom. Zmiany w ustawie 

KS
KS
zmiana ustawy

Duże zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Jedną z najważniejszych jest brak dofinansowywania osób, które dają schronienie obywatelom Ukrainy.

W piątek 7 czerwca Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców. 

O zasadach, które wchodzą w życie na mocy tych przepisów, 12 czerwca wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar rozmawiał z kierownictwem Wydziału Spraw Cudzoziemców – dyrektorem Adamem Spyrą i jego zastępczynią Beatą Dziedzic oraz pełnomocniczką do spraw kontaktu z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy Pauliną Dziób. 

– Nowelizacja wprowadziła szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców. Jesteśmy już w zupełnie innym miejscu niż rok czy dwa lata temu. Zależy nam na jak najszerszym usamodzielnianiu się obywateli Ukrainy – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. 

Nowelizacja precyzuje m.in. zakres pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy przez wojewodów. Pomoc ta może polegać na zapewnieniu zakwaterowania zbiorowego. Uznaje się za nie zakwaterowanie w obiekcie, w którym przebywa co najmniej 10 osób. 
Wprowadzone zostały także nowe mechanizmy partycypacji i zwalniania z opłat za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania powyżej odpowiednio 120 dni i 180 dni. 

Koniec ze wsparciem pieniężnym

Ponadto z dniem 30 czerwca 2024 r. zakończy się wsparcie, oferowane dotychczas na podstawie art. 13, polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na własny koszt udzielali zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w lokalach prywatnych. 

Nowelizacja uzależnia też przyznanie i wypłaty świadczenia wychowawczego oraz świadczenia „Dobry Start” od tego, czy dziecko realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Więcej na temat ustawy: https://www.gov.pl/web/mswia/nowelizacja-ustawy-pomocowej-z-podpisem-prezydenta

fot. /malopolska.uw.gov.pl/

Źródło: malopolska.uw.gov.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *