Kenijczycy wygrali Bieg Trzech Kopców. Padł rekord frekwencji

KS
KS
Bieg Trzech Kopców

Zakończył się 17. PKO Bieg Trzech Kopców, który zapisał się w kartach historii. Zwycięzcą biegu wśród mężczyzn został Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. W rywalizacji kobiet zwyciężyła jego rodaczka Glorious Jepkirui. Podczas wydarzenia padł rekord frekwencji.

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, ponad 13-kilometrowa trasa z różnicą wzniesień 160 m łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego – oraz prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ustanowiono nowy rekord frekwencji

Kenijczycy Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo wśród mężczyzn i Glorious Jepkirui wśród kobiet jako pierwsi pojawili się pod kopcem Piłsudskiego na mecie 17. PKO Biegu Trzech Kopców. To oni zdobyli tegoroczne tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim. W biegu wystartowało 3137 osób z 24 krajów, a 3133 z nich zameldowało się na linii mety, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Poprzedni padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

Najszybciej trasę Biegu Trzech Kopców pokonał zawodnik z Kenii Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Zajęło mu to 43 minuty i 19 sekund. Tym samym zwycięzca powtórzył swój sukces z 2017 roku. Na podium uplasował się jego rodak Albert Kipkorir Tonui, a trzecie miejsce zajął Polak Dariusz Boratyński.

Wśród kobiet zwyciężczynią okazała się Kenijka Glorius Jepkirui z czasem 54:01. Kolejne miejsca na podium zajęła katowiczanka Aleksandra Bazułka, a także krakowianka Monika Szorek.

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki na odpowiednio 4, 3 i 2 tys. zł wręczyli p.o. Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, a także Dyrektor Ds. sprzedaży regionu Kraków PKO Banku Polskiego Anna Górska.

Wyniki 17. PKO Biegu Trzech Kopców można sprawdzić tutaj.