Studenci AGH z triumfem w USA. Wygrali zawody łazików marsjańskich 

KS
KS
AGH

AGH Space Systems i Kalman dokonali historycznej wygranej. Po raz pierwszy w historii AGH zajęło najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA pokonując o niecały jeden punkt zeszłorocznego zwycięzcę. 

University Rover Challenge – jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych. Zawody odbyły się w dniach 29 maja – 1 czerwca 2024 r. na terenie Mars Research Desert Station w stanie Utah w USA. 

Studenckie zespoły zmierzyły się z czterema misjami, z których każda odpowiadała zadaniom, jakim musi sprostać łazik marsjański w trakcie prawdziwych, międzyplanetarnych misji. 

Science Mission

W Science Mission zadaniem łazika było pobranie próbek gleby i skał za pomocą wiertła. Następnie zbadanie ich pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym, umieszczonym na robocie. Następnie zespoły przedstawiały swoje hipotezy badawcze. Wyjaśniały wybraną metodologię badawczą oraz odpowiadały na pytania dotyczące misji badawczych na Marsie, astrobiologii i planetologii. 

Equipment Servicing Mission

Equipment Servicing Mission sprawdzała precyzję manipulatora łazika oraz jego operatorów. Misja polegała na przeprowadzeniu za pomocą manipulatora operacji manualnych na specjalnym panelu oraz dostarczeniu skrzynki w wyznaczone miejsce. Zadanie miało wykazać czy łazik jest w stanie zastąpić astronautę w przeprowadzeniu operacji naprawczej. 

Autonomous Navigation Mission

Autonomous Navigation Mission polegała na pokonaniu trudnego, marsjańskiego terenu w trybie autonomicznej jazdy, czyli bez wsparcia operatorów. Na trasie przejazdu znajdowało się łącznie siedem celów, do których należało zbliżyć się na określoną odległość, zatrzymać, a następnie zasygnalizować przyjazd. 

Extreme Delivery Mission

W Extreme Delivery Mission należało wykonać kilka zadań związanych ze znalezieniem i transportem wskazanych wcześniej przedmiotów oraz narzędzi. Trudny teren, po którym poruszał się łazik, testował sprawność operatorów i wytrzymałość mechanizmu pojazdu. 

Najlepsza trójka URC 2024 

  1. AGH Space Systems z wynikiem 392,76 pkt 
  1. Team Mountaineers (West Virginia University, USA) z wynikiem 391,80 pkt 
  1. BYU Mars Rover (Brigham Young University, USA) z wynikiem 374,24 pkt 

Start w zawodach URC 2024 wymagał od studentów i studentek AGH specjalnego przygotowania Kalmana. Zamontowane zostały nowe komponenty i ulepszenia. Dokładnie to mobilne laboratorium, moduł wiertła, spektrometr, wytrenowane do detekcji obiektów sieci neuronowe, zaawansowane systemy wizji i nawigacji. Do tego doszły oczywiście wielogodzinne treningi i testy. 

fot. /agh.edu.pl/

Źródło: agh.edu.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *