Lista najpopularniejszych porodówek w Małopolsce

KS
KS
blok porodowy

Wybór porodówki to bardzo ważna i trudna decyzja. Na którą placówkę najczęściej decydują się przyszłe mamy z naszego województwa?

Porodówki często są brane pod lupę w różnego rodzaju rankingach. Najbardziej obiektywne zestawienie popularności i zaufania tworzą jednak same przyszłe mamy, to przecież one decydują o tym, gdzie ich dziecko ma przyjść na świat. W zeszłym roku w małopolskich szpitalach odbyło się 28,4 tys. porodów. Gdzie najwięcej dzieci przyszło na świat?

– W naszym województwie działa 25 porodówek. W ich przypadku nie obowiązuje oczywiście rejonizacja ani limity finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Dane małopolskiego NFZ pokazują, że w ubiegłym roku w małopolskich szpitalach odbyło się 28,4 tys. porodów. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Liderem niezmiennie jest Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie, gdzie przyjęto 4,8 tys. porodów – dwa razy więcej niż w drugim w tym zestawieniu krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Podium zamyka nowosądecki Medikor III, który awansował na trzecią pozycję z piątej.

Która porodówka w Małopolsce jest najpopularniejsza?

Patrząc na subregiony – najwięcej hospitalizacji porodowych w 2023 r. odnotowano w subregionie krakowskim – 13 270. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności oraz fakt, że to właśnie w stolicy Małopolski działają największe porodówki w naszym województwie.

Na drugim miejscu plasuje się subregion nowosądecki (Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Krynica-Zdrój). W pięciu działających tam porodówkach przyjęto łącznie 4633 porody.

Najniższy stopień podium zajął subregion tarnowski (Tarnów, Tuchów, Brzesko). Cztery tamtejsze oddziały sprawozdały 3130 porody. Za niemal połowę odpowiada Centrum Zdrowia Tuchów.

Na Podhalu – w szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu i Zakopanem – w ub. roku odbyło się 2,6 tys. porodów, zaś w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny (Bochnia, Miechów, Myślenice) 2450. Stawkę zamyka Małopolska Zachodnia. Cztery tamtejsze szpitale (Chrzanów, Wadowice, Oświęcim, Olkusz) sprawozdały 2405 porodów.

10 porodówek z największą liczbą porodów w 2023 r.:

  1. Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie – 4 822
  2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2 369
  3. Medikor III w Nowym Sączu – 1 887
  4. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 1 839
  5. NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie – 1 775
  6. Centrum Zdrowia Tuchów – 1 562
  7. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 1 545
  8. Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni – 1 412
  9. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu – 1 111
  10. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej – 948

Źródło: NFZ

fot. blok porodowy ( źródło: zmiedzi.pl)

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *