Tylko w ciągu jednego dnia strażacy w Małopolsce wyjechali do ponad stu zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Sześć osób trafiło do szpitala.
Ponad sto alarmów w jeden dzień
Między północą a godziną 21:00 strażacy odnotowali 103 interwencje związane z obecnością czadu. Najwięcej wyjazdów zanotowała jednostka w Krakowie – 43 zdarzenia. Komenda w Oświęcimiu interweniowała 30 razy. W pozostałych powiatach odnotowano pojedyncze przypadki.
Kobieta straciła przytomność, trzy osoby w szpitalu
Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w Krakowie przy ulicy Lipskiej. Kobieta straciła przytomność z powodu zatrucia tlenkiem węgla w łazience. Łącznie trzy osoby z tego mieszkania zostały przewiezione do szpitala. W Brzeszczach w powiecie oświęcimskim czad zatruł dwie kolejne osoby.
Czujka była, a i tak wzywali straż
Dane strażaków pokazują niepokojącą prawidłowość. W dziewięciu na dziesięć przypadków budynek był wyposażony w czujkę tlenku węgla. Urządzenia zadziałały i zaalarmowały mieszkańców, co pozwoliło na szybką reakcję służb.
Straż przypomina: sprawdź czujkę
Strażacy apelują do mieszkańców o regularne sprawdzanie stanu technicznego czujek oraz wentylacji. Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, dlatego jego wykrycie bez urządzenia pomiarowego jest niemożliwe.



