Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Urzędzie Miasta. „To moja naturalna poza”

MN
MN

Kolejny portret prezydenta Krakowa zawisł w poniedziałek w sali Kupieckiej pałacu Wielopolskich. Dziewiętnasty obraz należy do ustępującego prezydenta, Jacka Majchrowskiego.

Portret prezydenta Jacka Majchrowskiego powstał w jeszcze w 2005 r. na koniec pierwszej kadencji prezydenckiej. Autorem jest Andrzej Okińczyc, który malował również podobiznę prezydenta Jacka Woźniakowskiego.

Portret został powieszony w sali Kupieckiej, gdzie znajdują się portrety prezydentów urzędujących już w wolnej Polsce, po przełomie w 1989 r. Znajdują się tam podobizny, Jacka Woźniakowskiego, Krzysztofa Bachmińskiego, Józefa Lassoty oraz Andrzeja Gołasia.

– To portret autorstwa wybitnego malarza Andrzeja Okińczyca, który wybrał moją naturalną pozę, w której często mnie można zobaczyć. Jestem tu sporo młodszy i mam jeszcze trochę czarnych włosów – skomentował z uśmiechem prezydent Majchrowski.

Galeria Prezydencka istnieje od 1874 r., kiedy skończył swoją kadencję prezydent Józef Dietl. Autorami portretów w galerii są m.in. Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz czy Teodor Grott. Początkowo obrazy były umieszczone w sali Obrad, jednak po remoncie sali posiedzeń w 1926 r. wszystkie zostały przeniesione do holu prezydenckiego.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *